Setna rocznica Bitwy Białostockiej

22. sierpnia 1920 r. pod Białymstokiem jedna z bolszewickich armii została rozbita przez jedną zaledwie brygadę piechoty. Polscy żołnierze odnieśli druzgocące zwycięstwo nad kilkukrotnie liczniejszym wrogiem.

Oficjalne obchody rocznicowe tych wydarzeń odbyły się w sobotę (22 sierpnia) przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Był apel pamięci, przemówienie prezydenta miasta i złożenie kwiatów. W uroczystościach ze względu na pandemię wzięło udział niewielu białostoczan.

Tuż po uroczystościach o godz. 12:00 w Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego otwarto wystawę czasową “Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obrazach malowana”

Jeden z eksponatów na wystawie plenerowej

Natomiast w niedzielę (23.08) w centrum miasta będzie można zobaczyć wystawę sprzętu militarnego, a na ulicach pojawią się rekonstruktorzy w mundurach i strojach sprzed 100 lat. Rekonstruktorów spotkać będzie można od Muzeum Wojska aż do Ratusza od 12:00 do 20:00.

Dla osób, które nie będą mogły wstąpić na rynek osobiście przygotowana została transmisja online w godzinach 13:00-14:00. Możecie ją obejrzeć pod na kanale Pikniku Militarnego.


Wystawa jest realizowana przy wsparciu Miasta Białystok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *